wtorek, 31 marca 2009

1 kwietnia to Dzień Marnowania Energii (Energy Wasting Day) - włączamy wszystkie światła, pierzemy w pralce jedną parę skarpetek, włączamy kuchenki i piecyki, otwieramy lodówkę. To oryginalny i szalony pomys organizacji Together z Wielkiej Brytanii. Mocno przerysowany (anty)bohater ma inspirować do... No właśnie, zobaczcie sami!

Najpierw była seria 8 krótkich filmów o życiu seksualnym insektów. Reżyserem jest Isabella Rossellini, która również wciela się w rolę owadów samców i pokazuje w jaki sposób kopulują insekty. Wszystko wymyślono tak aby można obejrzeć w komputerze i telefonie komórkowym - szybko, zwięźle, przy wykorzystaniu kreskówkowych planów i ciekawych kostiumów i przede wszystkim zabawnie. Druga seria (premiera 1 kwietnia w amerykańskiej telewizji Sundance Channel) dotyczy zwierząt morskich. Konwencja podobna - zabawny i zarazem rzeczywisty obraz życia intymnego morskich mieszkańców. Zapowiada się   jeszcze bardziej interesująco i wesoło.

Ze starej serii - mucha

 

 

Nowy sezon nadchodzi

 

poniedziałek, 30 marca 2009

Zuepełnie nienaturalny pomysł - uprawianie roślin domowych do góry nogami. Rośliny wiszą zielonym do dołu w specjalnie skonstruowanych doniczkach, z których nic nie wypadnie, nie wyparuje, wystarczy podlać raz na miesiąc. Ciekawe tylko co na to rosliny?

niedziela, 29 marca 2009

Spodobało mi się podróżowanie po miastach sprzed 100 laty. Dzisiaj niedzielna przejażdżka po Madrycie. Czuje się majestat metropolii.

sobota, 28 marca 2009

Zagłosuj na Ziemię, dzisiaj o 20.30 gasząc światło na 60 minut - dla Ziemi. Na stronie EarthHour m.in. o tym gdzie zgaśnie światło w Polsce, gdzie spędzić miło czas po ciemku i jak zadeklarować swój udział.

piątek, 27 marca 2009

Dlaczego nie wprowadzono zamiast foliówek, papierowych (makulaturowych) toreb, tylko ekofoliówki, których recykling jest dyskusyjny. Chodzi o koszty produkcji i odpowiednie lobby. Powoli jak widać i słychać sytuacja się zmienia i być może niedługo będziemy wynosili swoje zakupy w paierowych torbach. Sam widziałem w supermarkecie pewnego pana (być może z USA), który przyszedł z dużymi paierowymi torbami i włożył do nich cały kosz zakupów. Pojawiło się lobby ekotoreb pojawili się i od razu producenci oferujący pełny zakres pomysłów i produktów bardziej i mniej eko.

Spodobała mi się oferta (dostępna w Polsce) firmy amerykańskiej, która oferuje bogaty wybór papierowych toreb. A szczególne torba na odpady organiczne np. liście, trawę i inne resztki z ogrodu. Co robi się z takimi odpadkami jak nie ma się kompostownika? Oczywiście ładuje do wielkiego foliowego wora i wrzuca do śmietnika, albo wystawia przed posesję i czeka aż zabiorą go służby porządkowe. Totalna bzdura!

czwartek, 26 marca 2009

Fantastyczna przejażdżka po Barcelonie z 1908 roku! Wręcz hipnotyzujący obraz.

środa, 25 marca 2009

Jakiś czas temu amerykańskie media podały informację dającą dużo do myślenia. Otóż: "przywiązanie Amerykanów do miękkiego papieru toaletowego szkodzi środowisku bardziej niż ich zamiłowanie do dużych samochodów czy fast foodów". 98% sprzedawanego tam papieru toaletowego produkuje się z wycinanych specjalnie drzew! Mało tego w ubiegłym roku sprzedaż luksusowego papieru toaletowego wzrosła w USA o 40%! Skąd takie przywiązanie? Oczywiście z nieświadomoości i reklam koncernów, które oferują jedynie mięciutki papierek. Powstała więc kampania uświadamiająca i mająca przekonać ludzi, że papier z recyklingu nie jest tekturą do ... Zaangażował się Greenpeace i gwiazdy popkultury. Wyzwanie potężne i na efekty chyba będzie trzeba długo poczekać.

Proponuję wprowadzenie od razu ekstremalnych rozwiązań (dla ratowania środowiska i za rozpustę) - "papieru toaletowego" wielokrotnego użytku! Pomysł oczywisty i zarazem w dzisiejszych czasach jakże niepraktyczny. Zamiast rolki mamy worerczek z kolorowymi szmatkami. Po podtarciu (może być na sucho albo na mokro) odkłada się szmatkę do woreczka na brudy  i zapełniony pierze, prasuje i co tam jeszcze chce aby użyć ponownie. Firma poleca standardowy produkt - flanela i tetra, oraz premium - flanela z welurem. Także w różnych kolorach i wzorach, w wersjach wzmocionych i zwykłych. Pomysł faktycznie ekstremalny i chyba nie bardziej ekologiczny niż papier makulaturowy.

poniedziałek, 23 marca 2009

W Białym Domu, a właściwie za Domem, bo w południowej części będzie rosło mnóstwo warzyw, ziół i owoców. A wszystko za sprawą Michelle Obama, która postanowiła zagospodarować olbrzymi trawnikowy plac. W ten sposób Pierwsza Dama chce promować ekologiczne i lokalne jedzenie. Będą też dwa ule i kompostownik, bo ekologia to priorytet całego przedsięwzięcia. Wszystkie plony trafią do kuchni a potem na stół Państwa Obama i ich gości. Sprawa jest poważna, bo i trochę polityczna. Promocja lokalnego, na własny użytek i zdrowego jedzenia to potencjalna strata dla wielkich rolniczych gospodarstw.

Dobry pomysł idący z góry może okazać się nie tylko receptą na kryzys ale w perspektywie czasu przynieść wiele korzyści dla Amerykanów, którzy nie zwykli oszczędzać na jedzeniu szczególnie tym niezdrowym. Taka edukacja dzieci musi wyjść na zdrowie.

 

niedziela, 22 marca 2009

Nowy mocny film organizacji PETA. W roli głównej krokodyl bez skóry (z głosem wokalistki Pink) i królik bez futra (z głosem komika Ricky'ego Gervaisa). Kampania w konwencji  ponurego żartu.

piątek, 20 marca 2009

"Krocząca głodówka dla Polski wolnej od GMO" jest protestem, który trwa od kilku dni w Polsce. Przesłanie jest jasne i czytelene tylko forma drastyczna - głodówkę prowadzi (na razie) kilka osób, gdyż "wyczerpane zostały wszystkie środki, które miały skłonić rząd do skutecznego działania ws. GMO i zwrócenia uwagi opinii publicznej na ten problem". Czy protest odniesie skutek? Nie wierzę w nagłą zmianę decyzji rządzących, którzy już zostali przekonani o słuszności genetycznie modyfikacji żywności. Niepokojące jest, że społeczeństwo specjalnie nie interesuje się całą sprawą GMO, tylko nieliczni próbują, do innych coś tam dochodzi a to z jednego a to z drugiego frontu i nie potrafią ocenić co jest słuszne. Nie wiemy czego chcemy to inni zdecydują za nas. Jeśli ktoś choć trochę zagłębiał się w temat wie, że nic tu tak do końca nie jest oczywiste. Ale wie też, że sprawa nie jest czysta, bo jeśli kogoś nie przekonują wyniki badań, które świadczą o szkodliwości GMO, to argument dotyczący uzależnienia od koncernów biotechnologicznych jest jasny i nie do przyjęcia. Niestety Polacy nie są społeczeństem obywatelskim i w ważnych kwestiach nie potrafią się wypowiedzieć, jak chociażby jest to we Francji. Głodówka jest (chyba) aktem desperacji tylko grupki zaangażowanych ludzi.

Jeśli ktoś nie ma ochoty na głodówkę niech, zajrzy np. tutaj albo tutaj lub sam poszuka...i zrozumie. Myślenie nie boli!

czwartek, 19 marca 2009

Urządzenie codziennego użytku, niezbędne w domu i poza - golarka na dynamo. Jest to chyba najbardziej ekologiczne urządzenie do golenia zaraz po brzytwie. Wystarczy pokręcić 1 minutę i przystąpić do dzieła. Niestety przy zakupie dostajemy 12 voltową ładowarkę samochodową i zasilacz gniazdkowy - to dla leniwych i głupich. Freedom Dynamo Electric Shaver (taka jest nazwa golarki) daje nam wolnść...wyboru. Kosztuje ok. 50$ (póki co), co jest ceną konkurencyjną. Chyba warto Panowie i Panie...dla swoich  Panów!

 

 

środa, 18 marca 2009

Osiągnięcie szczytu w tym wypadku to cel, ale w takim tempie byłoby ideałem dla każdego...ogrodnika!

Prawdziwe czy science fiction?

wtorek, 17 marca 2009

Philips przedstawił ciekawy projekt, który jest pewnego rodzaju połączeniem domowej farmy z małą fabryką - Biosphere Home Farming. Koncept oparty jest na współzalezności poszczególnych systemów i jedynej rzeczy jakiej potrzebuje z zewnątrz to śmieci. Na farmie możemy hodować warzywa korzeniowe, zioła, trawy, ryby i algi. Rośliny wytwarzają tlen, który potrzebny jest rybą, algi wodór, który może posłużyć jako paliwo, a specjalna komora fermentacyjna wytwarza metan. Mamy więc jedzenie i energię do wykorzystania w domu w zamian za odpadki.

Zawsze kiedy widzę tego rodzaju projekty żałuję że są one jedynie w sferze przyszłości a nie od dawna na wyposażeniu naszych domów i mieszkań.

 
1 , 2
| < Marzec 2009 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Tagi
statystyka blogi Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...